CH Furniture Logo
عنصر طبیعیِ چوب

استفاده از عنصر طبیعیِ چوب در طراحی و تزئینات داخلی


پس از چندین سال سفید شدن همه چیز، استفاده از عنصر طبیعی چوب در طراحی و ترئینات داخلی بار دیگر محبوبیت پیدا کرده است. سال 2021 صنعت طراحی داخلی شاهد احیای پوشش  های چوبی طبیعی برای دکوراسیون داخلی بود. چیزی که در سال 2022 شتاب بیشتری خواهد داشت!

چوب به عنوان عنصری طبیعی و مصالحی مناسب در خدمت معماری، طراحی داخلی و دکوراسیون قرار دارد. چوب در زمان آماده سازی به عنوان یکی از مهم ترین متریال ساختمانی نیاز به سوخت و انرژی کمتری دارد. چوب در طول زمانِ بهره برداری و پس از آن به راحتی قابل بازیافت و استفاده ی مجدد است. چوب ضایعات مخربی نیز در طبیعت نخواهد داشت و کاملاً در سازگاری با محیط زیست می باشد. خوب است بدانید اجزاء و عناصر چوبی تا 80 درصد قابل بازیافت و استفاده مجدد هستند و مابقی نیز در ساخت کاغذ، تخته های فشرده و نئوپان استفاده می شوند.

همچنین چوب از منبعی تجدیدپذیر تهیه می شود و این موضوع در مورد مصالحی مانند سنگ و آهن صدق نمی کند. بنابراین به نظر می رسد چوب جزو متریالی است که در آینده ی معماری، طراحی داخلی و دکوراسیون نقشی بسیار تعیین کننده دارد.

فلذا می توان گفت که چوب یکی از مهم ترین و اصلی ترین عناصر طبیعی موجود در صنعت طراحی  داخلی و دکوراسیون می باشد. به دلایل ذکر شده لزوم شناخت و آگاهی در زمینه ی کارایی، عوامل مؤثر بر چوب و نحوه ی استفاده از آن روشن است.

در این راستا طراحی داخلی، طراحی دکوراسیون و تزئینات با رویکردِ جان دادن به فضا از تکنیک های جذابی است که در دنیای پر از تکنولوژی امروز بسیار ضروری بوده و نیاز به ابزارهای متفاوتی دارد.

چند ویژگی عنصر چوب!

 • چوب مصالحی تطبیق پذیر است و کار با چوب طبیعی آسان است. چوب می تواند در بخش های مختلف طراحی داخلی جای گیرد. می توان از آن برای طراحی کف، دیوار، قاب پنجره و بسیاری از کاربردهای دکوری و تزئینی استفاده کرد.
 • چوب قابلیت رنگ آمیزی دارد تا دوباره زنده شود و ظاهر آن نو گردد.
 • چوب طبیعی به راحتی تمیز می شود.
 • چوب به عنوان یک عایق طبیعی عمل می کند.
 • چوب یکی از عناصر طبیعی است که استفاده از آن باعث می شود فضا زنده و پر جنب و جوش گردد. چوب بیانگر آغازهای جدید و به ویژه فصل بهار است و از این رو استفاده از آن به فضا طراوات و تازگی می بخشد.
 • اگر احساس می کنید که دچار رکود شده اید و می خواهید رشد و فعالیت بیشتری در زندگی خود داشته باشید، استفاده از عنصر طبیعی چوب در فضای پیرامونتان، ایده ای عالی برای حرکت رو به جلو و پیشرفت است.
 • اگر شخصیت آرامی دارید، عنصر چوب ممکن است از جمله عناصر طبیعی باشد که در زندگی خود به آن نیاز دارید.
 • چوب طبیعی رنگ های گرمی را به فضا اضافه می کند که به شدت با احساس راحتی، امنیت و آرامش همراه است که جزو نیازهای اساسی انسان است. رنگ گرم چوب، سردی رنگ های سفید، خاکستری و … را جبران می کند.
 • چوب طبیعی بادوام است و در صورت استفاده در فضا باعث افزایش عمر بهره برداری و صرفه جویی در هزنیه ها می شود. فقط باید با تکنیک های مدرن نگهدارنده ی چوب، دوام و استحکام آن را در برابر موریانه ها و ساس ها افزایش داد.

چرا از عنصر طبیعی چوب در طراحی و تزئینات داخلی استفاده کنیم؟

چوب طبیعی یکی از با کیفیت ترین مصالح ساختمانی است. ساختار بسیار ویژه ی چوب و ویژگی های برجسته ی آن که پیش تر ذکر شد، آن را تبدیل به متریال پایه ی بسیاری از لوازم دکوری و تزئینی کرده است. باید بدانیم خلاقیت با چوب درخت فقط به ساخت وسایل گران قیمت و لوکس ختم نمی شود. بلکه عناصر دکوراتیو و وسایل بسیار زیادی وجود دارد که می توان با ابزارهایی ساده آن ها را حتی در منزل ساخت. درخت بلوط یا درخت هایی مانند راش، در طراحی و ساخت لوازم تزئینی و کاربردی منزل عالی هستند.

استفاده از چوب در اجزاء اصلی فضا

در طراحی داخلی از چوب هم به عنوان متریال اصلی اجزاء و عناصری مانند ستون ها، دیوارها، کف، سقف، پنجره ها، پله ها و … استفاده می شود و هم در جزئیات و لوازم دکوری و تزئینی. در ادامه به برخی نمونه ها اشاره می شود.

 

عنصر طبیعی چوب در اجزاء و عناصر اصلی فضا (مانند کف، قاب پنجره، درب ها، دیوارها و …)

استفاده از چوب طبیعی در کفپوش، قاب پنجره ها، درهای ورودی و درب سایر فضاها و …، علاوه بر زیبایی، دوام بی نظیری را به همراه دارد. این طول عمر و دوام به ویژه زمانی سودمند است که طول عمر فضا و همه عناصر طراحی را شامل شود. چوب طبیعی همراه با بافت ارگانیک و رنگ‌ های عمیق و غنی، فضای بیشتری را برای تنفس فراهم می‌ کند و باعث سازگاری با محیط زیست می شود.

 به عنوان مثال، اگر از چوب طبیعی برای کفپوش استفاده شود، به طور مؤثر سر و صدا را جذب می کند و فضا را برای فعالیت های گوناگون مساعد می کند.

 مطالعات همچنین نشان می دهند که چوب طبیعی (درختان/گیاهان) می ‌تواند کربن اتمسفر را جذب کند و تأثیر مثبتی بر تغییرات آب و هوایی داشته باشد.

عنصر طبیعی چوب در مبلمان

یکی از بهترین گزینه ها برای استفاده از عنصر طبیعی چوب در طراحی داخلی، استفاده از آن در مبلمان است. امروزه مبلمان چوبی در انواع محصولات، طرح ها، سبک ها و رنگ ها در بازار عرضه می شود. مبلمان چوبی ساده ترین روش به کارگیری این متریال فوق العاده در فضاست و تأثیر شایان توجهی در دکوراسیون دارد.

در مجموعه ی چوب و هنر ما به طراحی و تولید انواع مبلمان چوبی با کیفیت می پردازیم. اگر طرفدار محصولات و مبلمان چوبی هستید، محصولات چوبی مجموعه ی چوب و هنر را به شما پیشنهاد می کنیم.

استفاده از پیکره و مجسمه های چوبی به عنوان تزئینات داخلی

یکی از بهترین انتخاب ها برای استفاده از عناصر چوبی در تزئینات داخلی، بهره گیری از تنوع بی پایان پیکره ها و مجسمه های چوبی است. استفاده از عناصر چوبی در قالب مجسمه ها و پیکره های تزئینی یکی دیگر از روش های استفاده از عنصر طبیعی چوب است. خصوصاً در فضاهایی مانند اتاق خواب که نمی توان بیش از حد از گیاهان استفاده کرد و یا در فضاهایی خیس مانند سرویس بهداشتی که متریال چوبی کمتر مورد استفاده است، استفاده از عنصر طبیعی چوب به این روش به خوبی کار می کند. مجسمه هایی از عنصر چوب یا تزئینات چوبی، انرژی فوق العاده ی چوب را در فضا به جریان می اندازند.

برای این منظور پیکره ها و مجسمه هایی را که بهترین تطابق را با سبک دکوراسیون فضای مورد نظرتان دارد، انتخاب کنید.

استفاده از گیاهان طبیعی

یکی از طبیعی ترین روش های استفاده از چوب در طراحی و تزئینات داخلی، استفاده از گل و گیاهان طبیعی است. گل و گیاهان طبیعی همچون درخت ها و درختچه های کوچک، نمایی از این عنصر جذاب طبیعی یعنی چوب را به نمایش می گذارند. همچنین به خودی خود دارای ویژگی های فوق العاده جذابی برای استفاده در طراحی داخلی و دکوراسیون هستند. از این روست که طراحی هایی به سبک ارگانیک می بینیم که در آن ها به جای قطع درختان برای ساخت یک فضا، آن را به بخشی از فضا تبدیل کرده اند. در این طراحی ها به عنوان عنصری اصلی در فضا از درختان و چوب آن ها استفاده می کنند.

استفاده از رنگ و بافت چوبی

امروزه به دلیل کاهش هزینه ها در بسیاری از عناصر تزئینی مانند مجسمه ها، لوازم منزل، تابلوهای نقاشی و … به جای استفاده از چوب واقعی، از رنگ و بافت چوب استفاده می کنند تا گرمای بصری و حس خوشایند آن را به مخاطب و کاربران القا کنند.

سخن پایانی

چنین به نظر می رسد که استفاده از عنصر طبیعی چوب (و یا در بدترین شرایط، استفاده از ویژگی های شکلی و ظاهری چوب مانند رنگ و بافت آن) در فضا و برای اهداف متفاوت از سالیان دور تا به امروز مورد نظر طراحان و معماران بوده است. بهتر است با نگاهی دقیق تر و آگاهانه تر ضمن صرفه جویی در مصرف این عنصر طبیعی، به شیوه هایی هوشمندانه، از آن در طراحی و تزئینات خود استفاده کنیم.

 

مطالب پیشنهادی:

 1. استفاده از عناصر طبیعی در طراحی و تزئینات داخلی

استفاده از عناصر طبیعی در طراحی و تزئینات داخلی

 1. استفاده از محصولات بازیافتی در طراحی داخلی

استفاده از محصولات بازیافتی در طراحی داخلی

 1. استفاده از گیاهان بزرگ مقیاس در فضای خانه

استفاده از گیاهان بزرگ مقیاس در فضای خانه

 

چوب و هنـــــر

زیبایی ماندگار

www.choobohonar.com
Instagram: choobohonar

مطالب مرتبط: